Kulatá záda a hrbení se: Proč nás trápí a jak jej léčit?

Kulatá záda jsou onemocněním, které je mezi lidmi velmi rozšířené. Odborně se nazývá hrudní kyfóza, i když toto pojmenování není zvolené úplně nejšťastněji. Samotný pojem kyfóza označuje i přirozené zakřivení páteře, které patří ke zdravým zádům a zdravému držení těla. Mírně zakřivená záda pomáhají tlumit nárazy působící na tělo člověka. Problém označovaný jako kulatá záda vzniká, když jsou záda zakřivená až příliš.

Pro kulatá záda je typické hrbení se

Hrudní kyfóza je velmi lehce rozpoznatelná podle několika znaků:

  • Neustálé hrbení se
  • Ramena posunutá dopředu
  • Hlava se předklání
  • Typicky zploštěný hrudník
  • Odstávající lopatky

Všechny tyto příznaky způsobuje nadměrně prohnutá páteř. Pokud se kyfóza dostane do příliš pokročilého stádia, může posunout pozici hrudního koše a tedy i prostor pro vnitřní orgány. Změní se uspořádaní orgánů a může nastat tlak na srdce, plíce nebo cévy.

Lidé trpící hrudní kyfózou nebo kulatými zády si často stěžují na bolest v páteři. Nejproblematičtější část je přibližně mezi 6.-8. obratlem. Právě tato místa jsou provázena bolestí a nepříjemnými pocity.

Léčbu není vhodné odkládat

Někteří lidé se smíří s tím, že se hrbí a nesnaží se tento problém odstranit. Samozřejmě, tento přístup není správný, protože kulatá záda se dají léčit. Důležité je soustředit se na správné držení těla – tedy stát rovně. Ideální čas na nápravu páteře je už v mladším věku, kdy se tělo stále vyvíjí. Pro děti je jednodušší odstranit kyfózu i proto, že nesprávné držení těla ještě není tak zafixované. V případě špatného držení těla mohou pomoci například i ortopedické pomůcky, které pomáhají držet záda narovnaná.

Kromě správného držení těla je důležité dbát i na pohyb. Ideální cvičení je to, které pomůže posílit svaly zad a natáhne zkrácené svaly. Nejlepší cviky určené právě pro váš problém vám sestaví odborník, proto byste měli zvážit návštěvu ortopeda.

Autor: © Dr. Straightenup s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *