7 nejčastějších důvodů, proč vás bolí záda a jejich řešení

Bolavá záda jsou problém, který se mezi lidmi vyskytuje stále častěji. Smutné je, že často s ním mívají problémy i lidé v mladém věku. Důvodů může být samozřejmě několik. Od zranění a vrozených nemocí až po největší problém dnešní doby – příliš dlouhé sezení za počítačem a málo pohybu.

V případě, že i vás začínají trápit záda, rozhodně byste to neměli házet za hlavu a spoléhat na to, že časem to určitě přejde. Je důležité příčinu co nejdříve odhalit a snažit se jí odstranit. Dnes se podíváme na 7 nejčastějších důvodů, proč vás bolí záda.

  1. Dlouhodobé sezení

Žijeme v době, kdy sedíme víc, než je pro naše tělo zdravé. Sedíme cestou do práce v autě, v zaměstnání u počítače, i doma u televize. Svaly si po dlouhých hodinách v sedě u počítače zvyknou na nepřirozenou polohu a postupně se stahují. Nejlepší řešení je pravidelné cvičení na posílení ochablých svalů a natažení zkráceného svalstva. U delšího sezení za počítačem byste si měli dávat pauzy na procházky a užitečné také může být sezení na speciální nestabilní podložce nebo gymnastickém míči.

  1. Nedostatek pohybu

Nedostatek pohybu je další vážný problém. V případě, že pravidelně nesportujete a pracujete v sedavém zaměstnání, vaše tělo trpí nedostatkem pohybu, což může vést k ochabnutí svalstva a následné bolesti páteře. Proto je důležité najít si i přes den čas na cvičení. Nejlepší aktivity na záda jsou například jóga, pilates, ale i plavání. Pomoct mohou i nenáročné kardio aktivity jako například jízda na kole nebo chůze.

  1. Nesprávné držení těla

S nedostatkem pohybu a dlouhodobým sezením jde ruku v ruce i nesprávné držení těla. To se projevuje předsunutou hlavou a rameny, špatným postavením pánve a nohou, a charakteristickým vypučeným břichem a prohnutými zády. Kromě cvičení je proto důležité dbát i na správné držení těla a vědomě se stále napravovat. Hlava, hrudník i krk by měly být v jedné ose.

  1. Nerovnoměrné boky

Nesprávné držení těla se může projevit i na bocích. Mnoho lidí ani netuší, že jejich boky jsou nerovnoměrné, tedy že jedna strana pánve je vyšší než druhá. Tato chyba způsobuje bolest ve spodní části zad a často je nejvýraznější během práce nebo cvičení.

  1. Nesprávné cvičení

Dávat pozor je potřeba i v případe, že pravidelně cvičíte. Nesprávné cvičení někdy problémy s páteří jenom zhorší. Procvičování nesprávných partií může mít za následek ještě větší zkrácení svalů a výraznější svalovou disbalanci. Při bolestech zad nejvíce pomáhá cvičení nebo rehabilitace, kterou vám doporučí lékař.

  1. Nevhodné boty a oblečení

S páteří můžete mít problém i kvůli nevhodné obuvi či dokonce kvůli nevhodnému oblečení. Boty na vysokých podpatcích mění těžiště těla a způsobují příliš velké zatížení spodní části páteře. Vhodné není ani příliš těsné oblečení, které omezuje rozsah pohybu. Potíže může dělat i taška na jedno rameno. Tu byste měli raději nosit přehozenou přes obě ramena, nebo ještě lépe – koupit si baťoh.

  1. Degenerativní onemocnění páteře

Bolest páteře má na svědomí i vyšší věk. Záda se postupem času přetěžují a bolest může být projevem stárnutí a přirozeného opotřebování. Bohužel stres, přetěžování a nedostatek aktivity mohou toto opotřebování urychlit a s podobným problémem se pak mohou setkat i lidé v nižším věku.

Autor: Dr. Straightenup Ltd.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *